Гасіння пожеж у резервуарах для зберігання нафти і нафтопродуктів

Рейтинг користувача: 3 / 5

Активна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зірка
 

За даними Державного центру сертифікації, в Україні, починаючи від 2002 року, сертифіковано майже 90 вогнезахисних засобів, з них 23 - для обробляння дерев'яних конструкцій (10 - просочувальні речовини).

Застосування ефективних вогнезахисних засобів та дотримання технології нанесення під час виконання робіт мають служити дієвим профілактичним заходом гарантування пожежної безпеки об'єктів. Однак після деякого терміну експлуатації внаслідок природного старіння та впливу навколишнього середовища вони втрачають частково або повністю вогнезахисні властивості.

Згідно з вимогами нормативних документів [1 - 2], на кожний вогнезахисний засіб повинні розробляти регламент робіт із вогнезахисту, в якому потрібно зазначати строк придатності вогнезахисного покриву або просочення. Має бути інформація про періодичність заміни і відновлення їх залежно від умов експлуатації. За строк придатності вогнезахисного покриву (просочення), згідно з [2], приймають проміжок часу, протягом якого засіб здатний забезпечити вогнезахист.

В Українському науково-дослідному інституті цивільного захисту протягом останніх років проводять експериментальні дослідження з визначення строку придатності деяких вогнезахисних покривів та просочень. За основу взято метод із визначення строку експлуатування вогнезахищеної деревини [3]. Суть методу полягає в закладанні зразків вогнезахищеної деревини у неопалюваних приміщеннях строком до десяти років і періодичному перевірянні групи вогнезахисної ефективності на контрольних зразках за «прискореним» методом [4]. Вважають, що вогнезахищена деревина зберігає свої властивості протягом визначуваного строку експлуатування, якщо середнє значення втрати маси трьох зразків не перевищує регламентованих показників [4].

Встановлено, що ефективність вогнезахисту зразків деревини, оброблених «NLA-8»,

«Tytan Professional 4F Вогнебіозахист», «ДСФ-ГП», «Неомід 450-1», «Термодон-ТОП»,

«PYRO-SAFE FLAMMOPLAST KS 1», «ФЕНИКС ДБ» та «Терапласт 146» у спосіб та з витратами, наведеними у таблиці, які зберігалися протягом року в неопалюваному приміщенні, перебуває у межах, регламентованих нормативним документом [4].

Олександр Корнієнко, Микола Копильний, Олег Гудович (УкрНДІЦЗ)

[1]. ДБН В.1.1-7-2002 Пожежна безпека об'єктів будівництва.

[2]. НАПБ Б.01.012-2007 Правила з вогнезахисту. Наказ МНС України від 02.07.07 МЕ460.

[3]. ДСТУ 4479:2005 Речовини вогнезахисні водорозчинні для деревини. Загальні технічні вимоги та методи випробувань.

[4]. ГОСТ 16363-98 Средства огнезащитные для древесины. Методы определения огнезащитных свойств.

Таблиця. Результати випробувань із визначення групи вогнезахисної ефективності

Вогнезахисний засіб  Спосіб оброблення  Середня витрата засобу  

Група вогнезахисної ефективності засобу залежно від терміну
зберігання (середнє значення
втрати маси зразків), %

 

Примітка
(про зміни якості вогнезахисту)

  
На момент закладання  Через один рік зберігання 
Просочувальні вогнезахисні речовини      
Вогнезахисна просочувальна речовина  (антипірен) «NLA-8» Глибоке вогнезахисне просочування (автоклавне) 

647 кг/м3 (в перерахунку на суху речовину - 80,9 кг/м3)

 
І (8,1)  І (8,3)  Протягом року забезпечується початкове значення групи вогнезахисної ефективності    
Просочувальна вогнезахисна речовина «ДФС-ГП» для дерев'яних елементів горищних покриттів Глибоке вогнезахисне просочування (автоклавне)    622,8 кг/м3 (в перерахунку на суху речовину - 130,8 кг/м3 І (6,6)  І (6,9) 
Просочувальна вогнезахисна речовина «Tytan Professional 4F Вогнебіозахист» Глибоке вогнезахисне просочування (прогрів - холодна ванна)   184,4 кг/м3 (в перерахунку на суху речовину - 46,1 кг/м3 І (7,3)  І (8,0) 
Просочувальна вогнезахисна речовина «Неомід 450-1» Поверхневе вогнезахисне просочування (пензлем за два рази)  249,7 кг/м3 (в перерахунку на суху речовину - 187,2 кг/м3  І (2,8)  І (5,7) 
Вогнезахисні засоби, які на поверхні об'єкта вогнезахисту утворюють вогнезахисний покрив     
Суміш для вогнебіозахисного та теплоізоляційного покриття «Термодон-ТОП» для дерев'яних елементів горищних покриттів   Поверхневе вогнезахисне обробляння (пензлем у два шари) 825 кг/м3 (в перерахунку на суху речовину - 371,2 кг/м3  І (2,4)  І (2,4)  Протягом року забезпечується початкове значення групи вогнезахисної ефективності     
Вогнезахисна речовина «PYRO-SAFE FLAMMOPLAST KS 1», що спучується, для дерев'яних елементів горищних покриттів Поверхневе вогнезахисне обробляння (пензлем у два шари)  601,5 кг/м3 (в перерахунку на суху речовину - 451,1 кг/м3  І (3,8)  І (3,9) 
Вогнезахисна речовина «ФЕНИКС ДБ», що спучується Поверхневе вогнезахисне обробляння (пензлем у два шари)   260,1 кг/м3 (в перерахунку на суху речовину - 176,8 кг/м3 І (5,3)  І (5,4) 
Вогнезахисне покриття (фарба вогнезахисна для деревини) «Терапласт 146»   Поверхневе вогнезахисне обробляння (пензлем в один шар)  412,5 кг/м3 (в перерахунку на суху речовину - 247,5 кг/м3 І (5,1)  І (5,3) 
© 2023 ХарківСпецСервіс. Усі права захищені.